StartEkstraklasaMotor Lublin - GKS Katowice
Ekstraklasa niedziela, 16 sierpnia 2026 · 14:45 · Motor Lublin Arena
MOT Motor Lublin Gospodarze
VS
GKS GKS Katowice Goście

Motor Lublin - GKS Katowice: typy, kursy i przewidywania | Ekstraklasa

Forma w ostatnich 5 meczach
Atak Obrona Strzały Celność Forma
Motor Lublin GKS Katowice
Prawdopodobieństwo wyniku
Wygrana Motor Lublin 35%
Remis 27%
Wygrana GKS Katowice 38%

Niedzielne popołudnie w Lublinie zestawia dwie drużyny, które w ostatnich latach rozgrywały ze sobą mecze o wyjątkowo wysokich wynikach. Trzy ostatnie spotkania tej pary zakończyły się pięcioma, siedmioma i pięcioma bramkami. Motor przystępuje do niego z jednym punktem i najlepszą celnością strzałów w lidze, GKS z trzema punktami i najwyższym posiadaniem piłki w Ekstraklasie. Kto jest faworytem i jakie typy na Motor Lublin - GKS Katowice mają pokrycie w liczbach? Poniżej pełna analiza przed meczem o 14:45.

O co chodzi w tym meczu

To spotkanie drużyny w kryzysie z drużyną, która dopiero się rozkręca. Motor jest szesnasty z jednym punktem po trzech kolejkach, GKS dziesiąty z trzema punktami po dwóch meczach.

Dla lublinian to spotkanie o zatrzymanie serii. Trzy kolejki bez zwycięstwa, siedem straconych bramek i zero czystych kont to bilans, który w sierpniu jeszcze nikogo nie przekreśla, ale kolejna porażka u siebie zaczęłaby budować atmosferę problemu. Motor gra na własnym stadionie i to jest jego główny atut.

Dla GKS-u to szansa na wejście do górnej połowy tabeli po dobrym otwarciu sezonu. Katowiczanie przegrali z Wisłą Kraków, potem rozbili Radomiaka 3:1 i mają najwyższe posiadanie piłki w całej lidze na poziomie 55 procent.

Forma gospodarzy

Trzy kolejki Motoru to spadająca krzywa: remis, porażka, porażka.

Lublinianie zaczęli od remisu 2:2 w Łodzi, potem przegrali u siebie z Jagiellonią 1:2, a w ostatniej kolejce ulegli w Szczecinie 1:3. Jeden punkt, bilans 4:7 i szesnaste miejsce.

W liczbach jest jednak coś zaskakującego. Motor ma najlepszą celność strzałów w całej Ekstraklasie, 33 procent, i oddaje szesnaście prób na mecz. Wykreował sobie sześć stuprocentowych sytuacji w trzech spotkaniach, czyli więcej niż większość ligi. Cztery zdobyte bramki przy 1.33 oczekiwanego gola na mecz pokazują drużynę, która potrafi wejść w pole karne rywala.

Problemem jest wszystko, co dzieje się bez piłki. PPDA na poziomie 15.7 jest najwyższą wartością w lidze, co oznacza, że Motor pressuje najmniej ze wszystkich i pozwala rywalom spokojnie wyprowadzać piłkę. Efekt widać w liczbach: 1.85 oczekiwanego gola straconego na mecz, 15.3 oddawanego strzału i zero czystych kont. To drużyna, która strzeli, ale też wpuści.

Forma gości

GKS rozegrał dwa mecze i pokazał w nich dwie różne twarze, obie ciekawe.

Katowiczanie przegrali 1:2 w Krakowie z Wisłą, a potem rozbili u siebie Radomiaka 3:1. Trzy punkty, bilans 4:3 i dziesiąte miejsce przy jednym meczu mniej niż większość stawki.

Profil GKS-u to drużyna, która chce mieć piłkę i wysoko pressować. Posiadanie 55 procent jest najwyższe w lidze, PPDA 9.8 jest drugą najbardziej agresywną wartością, a 19.5 strzału na mecz to również czołówka. Katowiczanie wykreowali sześć stuprocentowych sytuacji w dwóch spotkaniach, czyli trzy na mecz, i mają 1.52 oczekiwanego gola.

Słabością jest defensywa i jest to słabość konkretna, nie ogólna. GKS traci 1.74 oczekiwanego gola na mecz i oddaje rywalom 15.5 strzału, ale tylko 2.5 celnego, co oznacza, że przepuszcza dużo prób z dalszej odległości. Zero czystych kont w dwóch meczach dopełnia obrazu drużyny, która wygrywa raczej strzelaniem niż zamykaniem spotkań. Dorobek bramkowy rozłożył się równo, po jednym golu Ilii Shkurina, Bartosza Nowaka i Szymona Bartlewicza.

Porównaj kursy 1X2 na Motor Lublin - GKS Katowice u legalnych bukmacherów

Legalni bukmacherzy w PL 18+ Graj odpowiedzialnie. Hazard wiąże się z ryzykiem utraty środków.

Bezpośrednie starcia

Historia tej pary jest krótka, bo obie drużyny weszły do Ekstraklasy niedawno, ale za to bardzo wymowna.

Cztery ostatnie mecze przyniosły kolejno: bezbramkowy remis w Katowicach w sierpniu 2024, zwycięstwo Motoru 3:2 w lutym 2025, wygraną GKS-u 5:2 w Lublinie w październiku 2025 i zwycięstwo katowiczan 3:2 w kwietniu 2026.

Kluczowa jest liczba bramek. Po pierwszym, bezbramkowym spotkaniu trzy kolejne dały pięć, siedem i pięć goli. To seria, w której żaden mecz nie zbliżył się nawet do granicy 2.5 bramki od dołu, a średnia z tych trzech spotkań wynosi 5.7 gola.

Bilans zwycięstw wypada na korzyść GKS-u, który wygrał dwa mecze przy jednym zwycięstwie Motoru i jednym remisie. Warto zauważyć, że jedyna wysoka wygrana w tej parze padła właśnie w Lublinie i to katowiczanie strzelili wtedy pięć bramek na wyjeździe.

Ostatnie 5 bezpośrednich pojedynków
  • 17 kwi 26
    GKS Katowice 3 : 2 Motor Lublin
  • 17 paź 25
    Motor Lublin 2 : 5 GKS Katowice
  • 24 lut 25
    Motor Lublin 3 : 2 GKS Katowice
  • 16 sie 24
    GKS Katowice 0 : 0 Motor Lublin

Prawdopodobne składy

Rozkład minut pokazuje dwie drużyny o różnym stopniu poukładania, przy czym goście są tu wyraźnie bardziej konsekwentni.

GKS zagrał oba mecze w ustawieniu 3-4-3 i praktycznie tym samym składem. Gabriel Kobylak, Arkadiusz Jędrych i Bartosz Nowak mają komplet minut, a szkielet drużyny jest czytelny. Katowiczanie mają dopiero dwa spotkania za sobą, więc próbka jest krótka, ale za to jednorodna: jedno ustawienie, jeden pomysł.

Motor jest mniej przewidywalny. Trener sięgnął po 4-1-4-1 w dwóch meczach i 4-3-3 w jednym, a rozkład minut pokazuje kilka otwartych miejsc w pomocy. Pewni są Bartłomiej Bereszyński, Fábio Ronaldo i Karol Czubak, który rozegrał najwięcej minut w ataku i oddał dwanaście strzałów, najwięcej w drużynie.

Zaznaczamy wyraźnie, że to prognoza wyliczona z rozegranych minut i serii w wyjściowym składzie, a nie doniesienie o składzie. Nie uwzględnia kontuzji ani zawieszeń, a przy dwumeczowej próbce GKS-u jej wartość jest ograniczona.

Motor Lublin

4-1-4-1

Bramka

  • M. Popa

Obrona

  • F. Luberecki
  • B. Bereszyński
  • T. Santos
  • M. Bartoš

Pomoc

  • M. N'Diaye
  • M. Łęgowski
  • Fábio Ronaldo
  • Y. Bourhane
  • C. Simon

Atak

  • K. Czubak

Pierwsi do zmiany: T. Plavotić, Ivo Rodrigues, M. Aïko, P. Meyer, K. Lukoszek

GKS Katowice

3-4-3

Bramka

  • G. Kobylak

Obrona

  • Pau Resta
  • A. Jędrych
  • A. Czerwiński

Pomoc

  • K. Łukasiak
  • B. Wolski
  • E. Jirka
  • Borja Galán

Atak

  • B. Nowak
  • I. Shkurin
  • E. Marković

Pierwsi do zmiany: L. Klemenz, M. Wdowiak, M. Wasielewski, S. Bartlewicz, A. Zreľák

Prognoza z udziału minut i serii w wyjściowym składzie po 3 kolejkach. Nie uwzględnia kontuzji.

Taktyka i to, co zdecyduje

Scenariusz bazowy jest wyjątkowo czytelny i tłumaczy, dlaczego mecze tej pary kończą się takimi wynikami.

Pierwsza oś to zderzenie najwyższego pressingu z najniższym. GKS ma PPDA 9.8, Motor 15.7, czyli katowiczanie atakują rywala wysoko, a lublinianie oddają pole i czekają. Przy drużynie, która ma najwyższe posiadanie w lidze, oznacza to jedno: Motor będzie długo bronił się na własnej połowie. Historycznie tak ustawiony mecz kończy się albo szczelną obroną gospodarzy, albo lawiną sytuacji, a Motor nie ma jeszcze w tym sezonie ani jednego czystego konta.

Druga oś to jakość strzałów po obu stronach i tu robi się interesująco. Motor ma najlepszą celność w lidze, 33 procent, ale oddaje mniej prób niż GKS. Katowiczanie oddają 19.5 strzału przy celności 26 procent. Jeśli Motor zachowa swoją skuteczność przy mniejszej liczbie okazji, mecz będzie wyrównany. Jeśli spadnie do średniej ligowej, przewaga wolumenu GKS-u przeważy.

Trzeci czynnik to defensywa gości i to jest realna szansa gospodarzy. GKS oddaje 15.5 strzału na mecz, ale tylko 2.5 celnego, co oznacza, że rywale strzelają do nich głównie z dystansu. Motor akurat trafia w bramkę częściej niż ktokolwiek w lidze, więc jest drużyną teoretycznie stworzoną do tego, żeby tę słabość wykorzystać.

Czwarty punkt to kalendarz i tu obie strony są równe. Żadna z tych drużyn nie gra w europejskich pucharach, obie miały pełny tydzień. GKS ma nawet lekką przewagę świeżości, bo rozegrał o mecz mniej.

Porównaj kursy na tę zagwozdkę u legalnych bukmacherów

Legalni bukmacherzy w PL 18+ Graj odpowiedzialnie. Hazard wiąże się z ryzykiem utraty środków.

Kluczowi zawodnicy

U gospodarzy najciekawszy jest przypadek Karola Czubaka. Napastnik oddał dwanaście strzałów, tyle samo co najlepszy strzelec Widzewa, ma 1.20 oczekiwanego gola i aż dwadzieścia dwa kontakty w polu karnym rywala, czyli najwięcej ze wszystkich zawodników tej kolejki. Zdobył przy tym tylko jedną bramkę, więc jest klasycznym kandydatem do odbicia. Mbaye N’Diaye dołożył gola i asystę przy trzech strzałach na mecz i 1.68 oczekiwanego gola, a Makan Aïko trafił jako zmiennik.

U gości ofensywa jest rozłożona równiej. Bartosz Nowak ma gola i asystę oraz najwyższe oczekiwane asysty w drużynie na poziomie 1.37, czyli jest głównym rozdającym. Ilya Shkurin również ma gola i asystę przy 2.5 strzału na mecz. Erik Jirka nie zapisał się jeszcze w statystykach bramkowych, ale w naszym indeksie formy ma najwyższą kreację w całym meczu, 94.8 na 100, co czyni go zawodnikiem, od którego zaczyna się większość akcji katowiczan.

Motor Lublin

Karol Czubak

napastnik

Strzelec
Gole
1
Asysty
0
Strzały / mecz
4.0

Mbaye N'Diaye

pomocnik

Kluczowa postać
Gole
1
Asysty
1
Strzały / mecz
3.0

Makan Aïko

napastnik

Strzelec
Gole
1
Asysty
0
Strzały / mecz
1.0

GKS Katowice

Bartosz Nowak

pomocnik

Kluczowa postać
Gole
1
Asysty
1
Strzały / mecz
3.0

Ilya Shkurin

napastnik

Kluczowa postać
Gole
1
Asysty
1
Strzały / mecz
2.5

Szymon Bartlewicz

pomocnik

Strzelec
Gole
1
Asysty
0
Strzały / mecz
1.0

Co mówią liczby

Model przedmeczowy operatora rozgrywek daje gospodarzom 38 procent szans, remisowi 26 procent, a gościom 36 procent. Nasz szacunek jest jeszcze bardziej przechylony w stronę gości: 35 procent na Motor, 27 na remis i 38 na wygraną GKS-u.

Powody są trzy. Po pierwsze jakość gry pod spodem: GKS ma wyższe oczekiwane bramki, 1.52 wobec 1.33, i zdecydowanie lepsze wskaźniki kontroli meczu, bo najwyższe posiadanie w lidze i drugi najbardziej agresywny pressing. Po drugie forma bieżąca: Motor nie wygrał żadnego z trzech meczów i przegrał dwa ostatnie, GKS wygrał ostatni 3:1. Po trzecie historia tej pary, w której katowiczanie wygrali dwa z czterech spotkań, w tym jedno w Lublinie różnicą trzech bramek.

Argument w drugą stronę jest jednak konkretny i dotyczy skuteczności. Motor trafia w bramkę częściej niż jakakolwiek inna drużyna w lidze, a GKS przepuszcza dużo strzałów, choć głównie niecelnych. Do tego dochodzi własne boisko, na którym lublinianie wciąż nie wygrali, ale też nie zostali rozbici. Dlatego mimo przewagi gości nie schodzimy z szansami gospodarzy poniżej 35 procent.

Rynki Over / Under
Łączna liczba bramek średnio 3.60 na mecz
Over 2.5 100%
Under 2.5 0%

Liczba goli to obszar, w którym wszystkie dostępne dane mówią jednym głosem, i rzadko zdarza się taka zgodność. Wszystkie trzy mecze Motoru w tym sezonie przekroczyły granicę 2.5 bramki, przy średniej 3.67 gola na spotkanie. Oba mecze GKS-u również ją przekroczyły, przy średniej 3.5. Do tego trzy ostatnie spotkania tej pary dały pięć, siedem i pięć bramek. Żadna z drużyn nie zachowała jeszcze czystego konta w tym sezonie.

TYP na mecz: zawodnik w formie

Zestawienie formy jest w tym meczu wyjątkowo ubogie po stronach defensywnych i to samo w sobie potwierdza wszystko, co mówią liczby o liczbie bramek.

Nie wskazujemy żadnego bramkarza ani obrońcy i to nie jest przeoczenie, tylko wynik. Ani Mateusz Popa, ani Gabriel Kobylak nie zachowali czystego konta, obaj wpuścili więcej, niż wynikało z jakości oddanych na nich strzałów. Po stronie obrony żaden zawodnik obu drużyn nie ma ani czystego konta, ani gola czy asysty. Przy dwóch defensywach bez ani jednego czystego konta w pięciu łącznych meczach po prostu nie ma tu kandydata na typ.

W pomocy mamy wskazania po obu stronach i oba są ciekawe. Fábio Ronaldo z Motoru ma indeks GolRadar 67.7 na 100, szósty wynik w lidze, oparty na równowadze między zagrożeniem, gdzie stoi na 77 punktach, a wpływem na grę, gdzie ma 74. Erik Jirka z GKS-u ma niższy indeks ogólny, 62.2, ale za to najwyższą kreację całego meczu i szóstą w lidze, 94.8 na 100. To dwa różne profile: Portugalczyk jest bardziej wszechstronny, Słowak jest specjalistą od ostatniego podania.

W ataku typujemy zawodników obu drużyn, co przy tej kolejce zdarza się rzadko. Karol Czubak z Motoru ma tylko jeden punkt ofensywny, ale 1.48 oczekiwanych goli i asyst przy dwunastu strzałach, w tym pięciu celnych, a mierzy się z defensywą tracącą 2.76 oczekiwanego gola na wyjeździe. To najwyższa taka wartość w całej kolejce i typ pod odbicie w czystej postaci. Bartosz Nowak z GKS-u ma dwa punkty ofensywne i 1.85 oczekiwanych goli i asyst, a jego rywal oddał pięć stuprocentowych sytuacji w trzech meczach.

Motor Lublin

pomocnik

Fábio Ronaldo

indeks GolRadar 67.7/100

Kreacja
58.0
Zagrożenie
76.5
Wpływ
73.9
xG + xA
0.88
napastnik

K. Czubak

1 punkt ofensywny

xG + xA
1.48
Strzały (celne)
12 (5)
Rywal traci xG/mecz
2.76
Stuprocentowe oddane przez rywala
3

GKS Katowice

pomocnik

E. Jirka

indeks GolRadar 62.2/100

Kreacja
94.8
Zagrożenie
66.3
Wpływ
72.0
xG + xA
0.72
napastnik

B. Nowak

2 punkty ofensywne

xG + xA
1.85
Strzały (celne)
6 (2)
Rywal traci xG/mecz
0.89
Stuprocentowe oddane przez rywala
5

Wskazania oparte na statystykach z rozegranych kolejek. To analiza formy, nie gwarancja wyniku ani porada inwestycyjna. 18+. Hazard wiąże się z ryzykiem.

Typy i przewidywania na Motor Lublin - GKS Katowice

Najmocniejszy wniosek z tej analizy nie dotyczy zwycięzcy, tylko liczby bramek, i rzadko mamy do czynienia z taką zbieżnością sygnałów. Wszystkie pięć meczów obu drużyn w tym sezonie przekroczyło granicę 2.5 gola. Trzy ostatnie spotkania tej pary dały pięć, siedem i pięć bramek. Żadna z drużyn nie zachowała czystego konta, a w naszym zestawieniu formy nie znalazł się ani jeden bramkarz i ani jeden obrońca.

Jeśli chodzi o zwycięzcę, to spotkanie jest niemal wyrównane i nasz szacunek daje minimalną przewagę gościom. GKS ma lepsze wskaźniki kontroli meczu, wyższe oczekiwane bramki i wygrał ostatnie spotkanie 3:1, ale Motor gra u siebie i trafia w bramkę częściej niż ktokolwiek w lidze. Główną słabością gospodarzy jest najniższy pressing w Ekstraklasie, co przeciwko drużynie z najwyższym posiadaniem może okazać się kosztowne. Jak zawsze przypominamy, że to analiza oparta na statystykach, a nie obietnica wyniku. Decyzję podejmujesz sam i obstawiasz wyłącznie kwoty, których strata nie będzie dla Ciebie problemem.

  1. Typ 1

    Powyżej 2.5 gola

    Liczba goli

    Wszystkie mecze obu drużyn w tym sezonie przekroczyły tę granicę, a trzy ostatnie spotkania tej pary dały pięć, siedem i pięć bramek.

    Typuj
  2. Typ 2

    Obie drużyny strzelą

    Obie strzelą

    Motor stracił bramkę w każdej z trzech kolejek, GKS w obu swoich meczach, a żadna z drużyn nie zachowała jeszcze czystego konta.

    Typuj
  3. Typ 3

    Remis lub wygrana GKS-u

    Podwójna szansa

    Katowiczanie mają wyższe oczekiwane bramki, lepszy pressing i wygrali dwa z czterech ostatnich meczów tej pary, przy jednym remisie.

    Typuj

Legalni bukmacherzy w PL18+Graj odpowiedzialnie. Hazard wiąże się z ryzykiem utraty środków.

Na koniec

Motor z GKS-em to mecz dwóch drużyn, które potrafią strzelać i nie potrafią bronić, a ich wspólna historia jest jednym z najmocniejszych argumentów za wysokim wynikiem w całej kolejce. Lublinianie mają najlepszą celność w lidze i najgorszy pressing, katowiczanie najwyższe posiadanie i defensywę bez czystego konta. Trudno wskazać zwycięzcę, łatwo wskazać charakter meczu.

Pamiętaj, że analiza to zestaw argumentów, a nie przepowiednia. Obstawiaj świadomie, wyłącznie u legalnych bukmacherów i tylko kwotami, których strata niczego w Twoim życiu nie zmieni. Hazard wiąże się z ryzykiem, a jeśli czujesz, że przestaje być rozrywką, poszukaj pomocy: Uzależnieniatelefon.pl, 801 889 880. 18+.

Więcej analiz: Ekstraklasa

Wszystkie analizy Ekstraklasa →