Cracovia - Górnik Zabrze: typy, kursy i przewidywania | Ekstraklasa
Niedzielne popołudnie przy Kałuży zaczyna się od pytania, które z tabelą nie ma nic wspólnego: ile nóg zostanie Górnikowi po czwartku. Zabrzanie rozgrywają 3 września zaległe spotkanie w Częstochowie, a trzy dni później wychodzą na drugi wyjazd z rzędu, tym razem do Krakowa, i to na najwcześniejszą niedzielną godzinę tej kolejki. Cracovia nie gra w tym tygodniu nic. Kto jest faworytem i jakie typy na Cracovia - Górnik Zabrze mają pokrycie w liczbach? Poniżej pełna analiza przed meczem o 14:45.
O co chodzi w tym meczu
To spotkanie dwóch drużyn, które wchodzą w nie z zupełnie innego kierunku. Cracovia jest dziesiąta z ośmioma punktami po sześciu meczach i po przegranym wyjeździe do Radomia. Górnik jest piąty z dziewięcioma punktami, ale rozegrał dopiero cztery spotkania, bo dwa ma przełożone przez grę w europejskich pucharach. Tabela w tym momencie sezonu jest nierówna i porównywanie samych pozycji niewiele daje.
Zabrzanie mają za sobą tydzień, którego nie zaplanowali. Po przegranym 3:7 dwumeczu z AS Monaco odpadli z eliminacji Ligi Konferencji, więc jesień spędzą wyłącznie w kraju. Paradoks polega na tym, że to wcale nie oznacza spokojnego kalendarza. Górnik ma teraz do nadrobienia zaległości ligowe, a pierwsza z nich wypada w czwartek 3 września w Częstochowie, druga zaś 15 września w Kielcach.
W oknie 3-7 września żadna polska drużyna nie gra w Europie, bo faza ligowa rusza dopiero 16 i 17 września. Standardowy argument o rotacji po środowym meczu pucharowym w tej kolejce po prostu nie obowiązuje. Obciążenie, o którym tu piszemy, jest w całości krajowe i dotyczy czterech klubów, w tym Górnika. Cracovia do tej czwórki nie należy.
Forma gospodarzy
Sezon Cracovii dzieli się bardzo wyraźnie na dwie części i granica przebiega dokładnie w połowie.
Pierwsze trzy kolejki to trzy mecze bez zdobytej bramki: bezbramkowy remis w Poznaniu, porażka 0:2 u siebie z Pogonią i bezbramkowy remis we Wrocławiu. Kolejne trzy wyglądają jak inna drużyna: wygrana 2:1 z Rakowem, wygrana 3:2 z Wieczystą i przegrana 1:2 w Radomiu. Bilans po sześciu kolejkach to osiem punktów, sześć strzelonych bramek i siedem straconych.
Pod spodem sytuacja jest jednak stabilniejsza, niż sugeruje ta huśtawka. Cracovia wypracowuje 1.77 oczekiwanego gola na mecz i traci 1.29, oddaje 17.5 strzału na spotkanie przy celności 32 procent. Sześć bramek w sześciu meczach przy takiej produkcji sytuacji oznacza jedno: wykończenie ciągle jest tu wąskim gardłem, choć od czwartej kolejki wyraźnie się poprawiło.
Profil liczbowy podajemy z próbki łącznej, bo meczów u siebie Cracovia rozegrała dopiero trzy, a rozbicie na dom i wyjazd przy takiej liczbie byłoby szumem, nie pomiarem.
Sama gra przy Kałuży jest więc sygnałem, a nie profilem. W trzech domowych meczach Cracovia traciła 1.35 oczekiwanego gola na spotkanie i oddawała rywalom 12.3 strzału, ale czystego konta nie zachowała tam ani razu. Oba zeszły jej na wyjazdach, w bezbramkowych remisach w Poznaniu i we Wrocławiu. W ujęciu wszystkich sześciu kolejek defensywa gospodarzy wypuszcza 14.8 strzału na mecz, w tym 4.0 celne, czyli wynik zbliżony do 14.5 strzału traconego przez Górnika.
Forma gości
Górnik ma trzy zwycięstwa i jedną porażkę, czyli dziewięć punktów w czterech meczach i 2.25 punktu na spotkanie. Lepszą średnią ma w tej chwili tylko Lech Poznań, też po czterech kolejkach.
Zabrzanie zaczęli od wygranej 2:1 ze Śląskiem, potem wygrali 3:1 w Radomiu, pokonali u siebie Wisłę Kraków 2:1, a w ostatniej kolejce ulegli GKS Katowice 2:3 mimo 2.50 oczekiwanego gola wobec 1.56 u rywala.
Tu pojawia się liczba, która dla tego konkretnego meczu jest ważniejsza od wszystkich pozostałych. Górnik rozegrał w tym sezonie dokładnie jeden mecz ligowy na wyjeździe, ten w Radomiu. Dwa pozostałe wyjazdy zostały przełożone przez terminarz europejski. Profil zabrzan liczymy więc, tak jak u gospodarzy, z próbki łącznej, bo jedno spotkanie w danej roli nie mówi nic.
Liczbowo Górnik to drużyna ofensywna i ryzykowna. Wypracowuje 1.62 oczekiwanego gola na mecz, ale traci 1.73, czyli więcej, niż tworzy. Ma 53 procent posiadania i PPDA 9.0, więc pressuje wyżej i agresywniej niż Cracovia. Oddaje 15.2 strzału przy celności 34 procent, a rywalom wypuszcza 14.5 strzału, w tym pięć celnych na mecz. Nie zachował przy tym czystego konta w żadnym z czterech spotkań.
Dziewięć bramek przy 1.62 oczekiwanego gola na mecz to skuteczność ponad stan. Dwa z trzech zwycięstw zabrzanie rozstrzygnęli jedną bramką i w obu mieli mniej sytuacji od rywala, 0.70 wobec 1.29 ze Śląskiem i 0.60 wobec 1.69 z Wisłą.
Legalni bukmacherzy w PL 18+
Bezpośrednie starcia
Ostatnie pięć meczów tej pary dzieli się bardzo czytelnie według gospodarza i to jest w tym zestawieniu najciekawsze.
W Krakowie Cracovia jest w tym zestawieniu niepokonana: 3:2 w sierpniu 2024 i 1:1 we wrześniu 2025. W Zabrzu bilans wygląda odwrotnie, bo gospodarze wygrali dwa z trzech meczów, w tym ostatni pojedynek tej pary z kwietnia 2026, i to wysoko, 3:0.
Warto dodać kontekst do jedynej wygranej Cracovii w Zabrzu. W lutym 2025 pasy wygrały 1:0, mając 0.47 oczekiwanego gola wobec 1.36 u rywala, czyli zabrały trzy punkty wbrew przebiegowi gry. Podobny obraz dał listopad 2023, gdy Górnik wygrał 1:0 przy 1.36 wobec 0.23. W obu tych meczach lepszą stroną byli gospodarze, tylko raz przełożyło się to na wynik.
To argument realny, ale ograniczony. Obie kadry przeszły od tamtego czasu istotne zmiany, a układ terminarza, który dotyka tego spotkania, nie ma odpowiednika w żadnym z pięciu poprzednich starć.
- 04 kwi 26 EkstraklasaGórnik Zabrze 3 : 0 Cracovia
- 27 wrz 25 EkstraklasaCracovia 1 : 1 Górnik Zabrze
- 28 lut 25 EkstraklasaGórnik Zabrze 0 : 1 CracoviaxG 1.4:0.5
- 24 sie 24 EkstraklasaCracovia 3 : 2 Górnik Zabrze
- 06 lis 23 EkstraklasaGórnik Zabrze 1 : 0 CracoviaxG 1.4:0.2
Prawdopodobne składy
Cracovia ma po sześciu kolejkach jeden z najbardziej ustalonych szkieletów w lidze. Sebastian Madejski, Brahim Traoré i Amir Al Ammari mają komplet minut i sześć występów w wyjściowym składzie, Perković 97 procent, Ajdin Hasić 98.9, Mateusz Klich 89.8, a Gustav Henriksson 88.9. Rotacja zaczyna się dopiero na skrzydłach i w drugiej linii: Otar Kakabadze ma 64 procent minut, Kameri 61.5, a Selan zaledwie 24 procent przy jednym występie od pierwszej minuty, czyli to najmniej pewne miejsce w tej jedenastce. Model wskazuje ustawienie 4-2-3-1, choć najczęściej, bo trzy razy w sezonie, gospodarze grali 4-3-3.
U Górnika komplet minut mają tylko P. Schulze i Rafał Janicki. Kacper Urbański z 97 procentami i Maksym Khlan z dziewięćdziesięcioma są blisko, ale cała reszta chodzi po połowie czasu gry: Michal Sáček i Josema po 75 procent, Sadílek 72.2, Peter González 69.7, Erik Janža 53.3, a Paulo Bernardo i Sondre Liseth po 52.5. To rozkład drużyny, która przez cały sierpień grała co trzy dni na dwóch frontach.
Trzeba to powiedzieć wprost: obie jedenastki są prognozą wyliczoną z rozegranych minut i serii w wyjściowym składzie, a nie doniesieniem o składzie. Dane nie znają kontuzji ani decyzji trenera. W przypadku Górnika niepewność jest dodatkowo większa niż zwykle, bo skład na niedzielę zależy od tego, kto i ile zagra w czwartek w Częstochowie.
Cracovia
4-2-3-1Bramka
- S. Madejski 100%
Obrona
- B. Traoré 100%
- M. Perković 97%
- G. Henriksson 89%
- O. Kakabadze 64%
Pomoc
- Amir Al Ammari 100%
- M. Klich 90%
- M. Minchev 74%
- D. Kameri 62%
- B. Selan 24%
Atak
- A. Hasić 99%
Pierwsi do zmiany: K. Zahiroleslam, D. Piła, M. Berte, K. Knap, V. Burlet
Górnik Zabrze
4-3-3Bramka
- P. Schulze 100%
Obrona
- R. Janicki 100%
- M. Sáček 75%
- Josema 75%
- E. Janža 53%
Pomoc
- K. Urbański 97%
- L. Sadílek 72%
- Paulo Bernardo 53%
Atak
- M. Khlan 90%
- P. González 70%
- S. Liseth 53%
Pierwsi do zmiany: E. Prekop, O. Zmrzlý, M. Dietz, P. Bochniewicz, Y. Ikia Dimi
Prognoza z udziału minut i serii w wyjściowym składzie po 6 kolejkach. Nie uwzględnia kontuzji.
Taktyka i to, co zdecyduje
Pierwsza i najważniejsza oś tego meczu to kalendarz. Górnik gra w czwartek o 18:00 w Częstochowie, a w niedzielę o 14:45 w Krakowie, czyli dwa wyjazdy z rzędu w odstępie trzech dni, z podróżą w obie strony. Niedzielne 14:45 to najwcześniejsza godzina tej kolejki, więc zabrzanie dostają najkrótszą przerwę, jaka była do rozdania. Cracovia od ostatniego meczu ma pełny tydzień i nie gra w środku tygodnia nic.
Druga oś wynika wprost z pierwszej. Górnik jest drużyną pressującą, o czym mówi PPDA 9.0, i drużyną, która chce mieć piłkę, o czym mówi 53 procent posiadania. Obie te rzeczy kosztują najwięcej biegu, a intensywność pressingu jest zwykle pierwszą rzeczą, którą traci zmęczony zespół. Cracovia z PPDA 10.2 i 48 procent posiadania nie musi w tym meczu przejmować inicjatywy, żeby na tym skorzystać.
Trzeci wątek to dwie skuteczności idące w przeciwnych kierunkach. Cracovia ma 1.77 oczekiwanego gola na mecz i sześć bramek, Górnik 1.62 i bramek dziewięć. Jeśli obie liczby zaczną wracać do swojego poziomu, ruch pójdzie na korzyść gospodarzy, tym bardziej że niższe straty Cracovii u siebie spotykają się tu z zespołem, który nie domknął dotąd żadnego meczu na zero.
Ostatni czynnik to rozkład minutowy. Cracovia nie zdobyła w tym sezonie ani jednej bramki przed 30. minutą, za to 33 procent jej trafień pada między 46. a 60. minutą, a kolejne 33 procent po 76. minucie. To profil drużyny, która rozkręca się po przerwie i uderza w końcówce, czyli dokładnie wtedy, gdy rywalowi z trzydniową przerwą kończy się paliwo. Górnik rozkłada swoje bramki równo, po 25 procent w czterech różnych przedziałach.
Legalni bukmacherzy w PL 18+
Kluczowi zawodnicy
U gospodarzy wszystko zaczyna się od Ajdina Hasicia. Bośniak ma trzy bramki i asystę przy czterech strzałach na mecz, 2.5 oczekiwanego gola i łącznie 4.44 oczekiwanych goli i asyst, czyli trafia powyżej jakości swoich sytuacji.
Drugą postacią jest Mateusz Klich i jego profil jest bardzo jednostronny. Pomocnik ma dwie asysty, 2.62 oczekiwanych asyst i kreację na poziomie 97 punktów na 100, czyli praktycznie szczyt ligi w tym filarze. Zagrożenie bramce rywala ma za to na 43.2 punktu, więc to zawodnik, który podaje ostatnie podanie, a nie oddaje ostatni strzał. Martin Minchev dołożył bramkę przy 1.15 oczekiwanego gola i jednym strzale na mecz.
U gości najwięcej punktów mają dwaj zawodnicy o zupełnie różnych profilach. Kacper Urbański ma dwie bramki przy 2.14 oczekiwanego gola, czyli trafia mniej więcej zgodnie z jakością swoich sytuacji. Peter González ma również dwie bramki, ale przy 0.97 oczekiwanego gola, co jest skutecznością wyraźnie ponad stan i przy 251 rozegranych minutach nie jest podstawą do prognozy. Trzecim punktowanym jest Josema, obrońca z golem i asystą przy zaledwie 0.05 oczekiwanego gola, co samo w sobie mówi, że dorobek ofensywny Górnika jest rozproszony.
Cracovia
Ajdin Hasić
napastnik
- Gole
- 3
- Asysty
- 1
- Strzały / mecz
- 4.0
Dominik Piła
obrońca
- Gole
- 1
- Asysty
- 1
- Strzały / mecz
- 0.8
Martin Minchev
pomocnik
- Gole
- 1
- Asysty
- 0
- Strzały / mecz
- 1.0
Górnik Zabrze
Kacper Urbański
pomocnik
- Gole
- 2
- Asysty
- 0
- Strzały / mecz
- 2.0
Peter González
napastnik
- Gole
- 2
- Asysty
- 0
- Strzały / mecz
- 2.5
Josema
obrońca
- Gole
- 1
- Asysty
- 1
- Strzały / mecz
- 0.2
Co mówią liczby
Model przedmeczowy operatora rozgrywek stawia obie drużyny równo: 37 procent na gospodarzy, 26 na remis i 37 na gości. Nasz szacunek jest inny i świadomie od tego modelu odchodzi: w przybliżeniu 44 procent na Cracovię, 27 na remis i 29 na Górnika.
Powód opisaliśmy wyżej: model liczy siłę drużyn, a nie ich kalendarz. Widzi też słabo dwie rzeczy, rozjazd skuteczności po obu stronach i to, że wyjazdowy profil Górnika opiera się w tym sezonie na jednym meczu. Dalej niż o siedem punktów procentowych nie idziemy, bo zabrzanie mają wyższe posiadanie, mocniejszy pressing i lepszą zdobycz punktową na mecz.
Średnio 1.76 xG zdobytego i 1.29 straconego na mecz.
Sezon 2026/2027 · xG zdobyte i stracone w każdym meczu
Wykres pokazuje to, czego nie widać w tabeli. Linia oczekiwanych goli Cracovii rośnie niemal nieprzerwanie od 0.84 w pierwszej kolejce do ponad dwóch w trzech ostatnich, a linia strat trzymała się nisko przez pierwsze cztery kolejki i podniosła się dopiero w dwóch ostatnich meczach, z Wieczystą i w Radomiu. Serii Górnika świadomie nie rysujemy, bo cztery mecze z danymi to za mało, żeby mówić o trendzie zamiast o przypadku.
Liczba bramek daje w tym meczu sygnał podwójny i trzeba go czytać uważnie. Mecze Cracovii kończą się średnio 2.17 gola, a granicę 2.5 przekroczyła połowa z nich, co jest efektem trzech spotkań bez bramki na starcie sezonu. Wszystkie cztery mecze Górnika miały za to co najmniej trzy bramki. Mocniejszy sygnał płynie z innego rynku: obie strony trafiały w każdym ze spotkań zabrzan i w każdym z trzech ostatnich meczów Cracovii.
TYP na mecz: zawodnik w formie
Cracovia dostaje komplet czterech wskazań i to samo w sobie jest różnicą między tymi drużynami.
Sebastian Madejski ma dwa czyste konta w sześciu meczach, osiemnaście obron i 72 procent skuteczności, ale jego bilans goli zatrzymanych ponad oczekiwanie wynosi minus 1.27. To znaczy, że czyste konta Cracovii biorą się bardziej z pracy obrony niż z jego interwencji, i tak też to opisujemy. Perković wchodzi z tymi samymi dwoma czystymi kontami, 81 procentami celnych podań i bramką na koncie.
Mateusz Klich ma indeks GolRadar 63.1 na 100 i jest to wskazanie o pełnej wiarygodności, bo oparte na 485 rozegranych minutach, a nie na pojedynczym meczu. Ajdin Hasić zamyka listę z 4.44 oczekiwanych goli i asyst oraz dwudziestoma czterema strzałami, z czego dziewięć celnych.
Przy Hasiciu jedno zastrzeżenie jest konieczne. Metryka mówiąca, że rywal traci 2.36 oczekiwanego gola na mecz, pochodzi z jednego wyjazdu Górnika, więc opisuje raczej tamten mecz w Radomiu niż stałą właściwość zabrzan. Szerszy obraz jest łagodniejszy, 1.73 oczekiwanego gola z czterech spotkań, ale i on wystarcza, by uznać wskazanie za sensowne.
Górnik dostaje dwa wskazania. Josema to obrońca z bramką, asystą i 84 procentami celnych podań, choć bez czystego konta w trzech występach. Peter González wchodzi z 1.31 oczekiwanych goli i asyst przy dziesięciu strzałach, ale trafia na stronę, która u siebie traci najmniej sytuacji w tej parze.
Cracovia
S. Madejski
2 czyste konta z 6
- Czyste konta
- 2/6
- Obrony
- 18
- Skuteczność obron
- 72.0%
- Gole zatrzymane ponad oczekiwanie
- -1.27
M. Perković
2 czyste konta z 6
- Czyste konta
- 2/6
- Celne podania
- 81.2%
- Gole + asysty
- 1+0
Bonus: 1 gol
M. Klich
indeks GolRadar 63.1/100
- Kreacja
- 97.0
- Zagrożenie
- 43.2
- Wpływ
- 49.2
- xG + xA
- 2.96
Bonus: 2 asysty
A. Hasić
4 punkty ofensywne
- xG + xA
- 4.44
- Strzały (celne)
- 24 (9)
- Rywal traci xG/mecz
- 2.36
- Stuprocentowe oddane przez rywala
- 6
Górnik Zabrze
Josema
1 gol, 1 asysta z pozycji obrońcy
- Czyste konta
- 0/3
- Celne podania
- 83.5%
- Gole + asysty
- 1+1
Bonus: 1 gol, 1 asysta
P. González
2 punkty ofensywne
- xG + xA
- 1.31
- Strzały (celne)
- 10 (3)
- Rywal traci xG/mecz
- 1.35
- Stuprocentowe oddane przez rywala
- 5
Wskazania oparte na statystykach z rozegranych kolejek. To analiza formy, nie gwarancja wyniku ani porada inwestycyjna. 18+. Hazard wiąże się z ryzykiem.
Typy i przewidywania na Cracovia - Górnik Zabrze
Nasz wniosek jest taki, że o tym meczu więcej powie terminarz niż tabela. Górnik ma lepszą zdobycz punktową na mecz i wyższe posiadanie, ale przyjeżdża do Krakowa po drugim wyjeździe w trzy dni, na najwcześniejszą niedzielną godzinę, jako drużyna pressująca wysoko i tracąca więcej sytuacji, niż tworzy. Cracovia gra u siebie, gdzie oddaje rywalom najmniej sytuacji, ma pełny tydzień odpoczynku i rosnącą produkcję szans.
Dlatego stawiamy gospodarzy z przodu, ale bez przesady i bez przekonania o rozstrzygnięciu. Górnik strzelał w każdym dotychczasowym meczu i nie ma powodu zakładać, że akurat teraz przestanie, więc scenariusz meczu z bramkami po obu stronach wydaje nam się bardziej prawdopodobny niż jednostronna kontrola. Jak zawsze przypominamy, że to analiza oparta na statystykach, a nie obietnica wyniku. Decyzję podejmujesz sam i obstawiasz wyłącznie kwoty, których strata nie będzie dla Ciebie problemem.
- Typ 1
Cracovia wygra lub remis
Podwójna szansaGospodarze mieli pełny tydzień, a Górnik gra w Krakowie drugi wyjazd w trzy dni. Cracovia traci u siebie 1.35 oczekiwanego gola na spotkanie i oddaje rywalom 12.3 strzału, najmniej w tej parze.
Typuj - Typ 2
Ajdin Hasić strzeli gola
StrzelecTrzy bramki i asysta przy 4.44 oczekiwanych goli i asyst oraz czterech strzałach na mecz. Górnik nie zachował czystego konta w żadnym z czterech spotkań.
Typuj - Typ 3
Obie drużyny strzelą gola
Obie strzeląObie strony trafiały w każdym z czterech meczów Górnika i w trzech ostatnich spotkaniach Cracovii. Zabrzanie tracą 1.73 oczekiwanego gola na mecz.
Typuj
Legalni bukmacherzy w PL18+
Na koniec
Cracovia z Górnikiem to mecz dwóch drużyn o podobnej jakości gry, które spotykają się w zupełnie różnym stanie. Gospodarze długo nie potrafili zamienić sytuacji na bramki i dopiero zaczynają to nadrabiać, goście strzelają więcej, niż wynika z jakości ich okazji, i nie utrzymują czystego konta. Do tego dochodzi rzecz, której żadna z tych liczb nie obejmuje: trzy dni, dwie podróże i najwcześniejszy gwizdek niedzieli po jednej stronie oraz pełny tydzień treningu po drugiej.
Pamiętaj, że analiza to zestaw argumentów, a nie przepowiednia. Obstawiaj świadomie, wyłącznie u legalnych bukmacherów i tylko kwotami, których strata niczego w Twoim życiu nie zmieni. Hazard wiąże się z ryzykiem, a jeśli czujesz, że przestaje być rozrywką, poszukaj pomocy: Uzależnieniatelefon.pl, 801 889 880. 18+.